Soğutma Problemi

Elektronik teknolojisindeki performans artışının önündeki en önemli sorunlardan biri soğutma gereksinimidir. Elektronik devreleri daha minik hale getirmek, onları çok daha küçük hacimlere sığdırmaya çalışmak teknolojinin bitmeyen bir ARGE faaliyetidir. Ancak, giderek küçülen devrelerin ürettiği yüksek miktardaki ısı akılarının bertaraf edilmesi en kritik tasarım problemlerinden biridir.

 

Bugünün modern işlemci yongaları 100W güç tüketimi sınırlarını aşmış durumdadır. Piyasada bulunan güç transistörleri KW/cm² seviyesinde ısı üretebilmektedir. Bu modern, yüksek performanslı, teknolojinin sınırlarındaki bu elektronik bileşenleri elektronik tasarımcılar rüyalarını süslerken, öte yandan, mekanik ve termal tasarımcılar için kabus haline gelmektedir. Zira bu yeni yongalar, transistörler çok büyük miktarda güç tüketip ısı üretmektedir. Bu teknoloji harikası bileşenlerinin performansından hakkıyla faydalanabilmek için, öncelikle en geniş termal otoban üzerinden bu ısı akısını uzaklaştırmak gerekmektedir. Özellikle askeri uygulamalarda, çoğu durumda sızdırmaz yapılar zorlu çevre koşulları gereksinimleri nedeniyle kaçınılmazdır. Genellikle, çalışma ortam sıcaklıkları ticari ekipmandan daha yüksektir. Ayrıca RFI/EMI amaçlı yalıtım da önemli bir tasarım kriteridir. Tüm bu kısıtlamalar ve gereksinimler soğutma tasarımını çok daha karmaşık, çok daha zor hale getirmektedir. BNCool-APAK, zorlu soğutma gereksinimleri için hızlı, uygun maliyetli, verimli ve güvenilir soğutma çözümleri sunmaktadır.

 

 

 


BNCool-APAK olarak temel uzmanlık alanımız zorlu soğutma gerekleri için etkin ve verimli mekanik tasarımları, çözümleri, ürünleri sunmaktır. BNCool-APAK “Isı borusu – heat pipe” ve “buhar odası – vapor chamber” bazlı elektronik ekipman soğutma konusunda geniş bir deneyime sahiptir. BNCool-APAK, soğutma açısından kritik elektronik kart, modül, birim ve sistem seviyesi mekanik tasarımlar için komple mekanik-ısıl çözümler sunar.